Voda čo nás drží nad hladinouNový článok

Autor: Ondrej Kobušnícky | 3.11.2013 o 14:05 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  21x

Voda je základ ľudského tela, života a prírody. Bez jedla človek vydrží aj mesiac, ale bez vody necelý týždeň. Samotný život vznikol vo vode a človek i všetky živočíchy ju potrebujú k svojmu životu. Slovensko je bohaté na vodu. Je to vďaka lokalite v Európe ale teiž aj vďaka dobre prepracovanej koncepcii priehrad, ktoré zabraňujú povodniam. Vážsku kaskádu nám závidia na celom svete.

Váh spôsoboval v minulosti mnohé záplavy, preto bola vybudovaná tzv. vážska kaskáda — systém 22 priehrad a vodných elektrární. Prvá je Liptovská Mara, posledná je v Maduniciach. Kaskáda má 22 elektrární, ktoré v roku 1996 vyrobili 1 965 132 MWh energie.[1] Najnovšie postavenou je Vodné dielo Žilina. /zdroj wikipédia/

Tento system stavieb síce postavený hlavne za socializmu je systémom na ktorý môžme byť priamo a právom  hrdý. Aj v súčasnosti by sa kompetentní mali zaoberať riešeniami ako dosiahnuť udržateľný stav vodných tokov na území Slovenska.

Nie je to jednoduché. Proti systémvému riešeniu sú rôzne skupiny a individual, ktorá veľakrát neodborne argumentujú a kričia. O čo menej majú argumenty, o to hlasnejšie kričia. Prvadou tiež ale je, že ani kompetentní ministri či už v minulosti, taka j teraz nevedia dobre vyargumentovať potrebu ďlašieho budovania priehrad podľa vzoru funkčnej Vážskej kaskády. Správna argumentácii a diskusia komptetentných by mohla posunúť veci ďalej aj v odbornej rovine.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Británia zatvára hranice, podmienky pre Slovákov už nebudú také dobré

Británia pristúpila k referendu o brexite, pretože sa domácim nepozdávalo vyplácanie vysokých sociálnych dávok cudzincom.

SVET

Čo povedala premiérka Mayová o Európe a Británii

Británia skrátka odchádza z Európskej únie.


Už ste čítali?